CompetitionsNews

Canadian Championships 2019 Pro/Am Results

By August 28, 2019 No Comments

Pro/Am Ballroom Division A

1. Sophie Pateneaude & Konstantin Rogotskyy, Arthur Murray Montreal
2. Kasia Majewski & Yury Shelkovyy, Dance with us Ottawa

Canadian Pro/Am Ballroom Championships 2019, Division A

Pro/Am Ballroom Division B

1. Sophie Pateneaude & Konstantin Rogotskyy, Arthur Murray Montreal
2. Kasia Majewski & Yury Shelkovyy, Dance with us Ottawa
3. Richard Khambatta & Marie Bolduc, Messier-Boulduc Mascouche

Canadian Pro/Am Ballroom Championships 2019, Division B

Pro/Am Ballroom Division C

1. Natasha Johnson & Mikhail Kudriashov, Art Motion Ottawa
2. Joanne Walford & Jean-Phillippe Milot, Studio 2720 Montreal
3. Marie-Andree Plourde & Jean-Francois Messier, Messier-Boulduc Mascouche
4. Donna Adelman & Konstantin Rogotzkyy, Arthur Murray Montreal

Canadian Pro/Am Ballroom Championships 2019, Division C

Pro/Am Ballroom Division D

1. Joanne Walford & Jean-Phillippe Milot, Studio 2720 Montreal
2. Marijane Doyle & Igor Fylymonchyk, Olympic Stars Toronto
3. Robert Foucault & Marie Bolduc, Messier-Boulduc Mascouche
4. Donna Adelman & Konstantin Rogotzkyy, Arthur Murray Montreal

Canadian Pro/Am Ballroom Championships 2019, Division D

Pro/Am Rhythm Division A

1. Shiori Yagishita & Vlad Bohdanov, VS Dance Club Vancouver
2. Nathalie Vuong & Volvick Edouard, EDS Montreal

Canadian Pro/Am Rhythm Championships 2019, Division A

Pro/Am Rhythm Division B

1. Alicia Hawryluk & Dmytro Gurkov, Arthur Murray Mississauga
2. Leyanis Guevara & Alex Sharov, Alex Sharov Studio Hudson
3. Florin Cadostin & Volvick Edouard, EDS Montreal
4. Tiger Tanner & Stephanie Tudodvsky, Slava Talent Ottawa

Canadian Pro/Am Rhythm Championships 2019, Division B

Pro/Am Rhythm Division C

1. Martin Cote & Alina Safonova, Arthur Murray Ottawa
2. Dominique Nadeau & Vadim Safonova, Arthur Murray Ottawa
3. Lori Greco & Patrick Derry, Artistica Ballroom Aurora
4. Marcus Tittiger & Melanie Strickland, Dance Town Ottawa

Canadian Pro/Am Rhythm Championships 2019, Division C

Pro/Am Rhythm Division D

1. Lori Greco & Patrick Derry, Artistica Ballroom Aurora
2. Susan Ballachey & Vlad Bohdanov, VS Dance Club Vancouver
3. Alison Bent & Vadim Safonov, Arthur Murray Ottawa

Canadian Pro/Am Rhythm Championships 2019, Division D

Pro/Am Smooth Division A

1. Nathalie Vuong & Volvick Edouard, EDS Montreal
2. Carole Simmons & Patrick Derry, Artistica Ballroom Aurora

Canadian Pro/Am Smooth Championships 2019, Division A

Pro/Am Smooth Division B

1. Alicia Hawryluk & Dmytro Gurkov, Arthur Murray Mississauga
2. Carole Simmons & Patrick Derry, Artistica Ballroom Aurora
3. Eyanis Guevara & Alex Sharov, Alex Sharov Studio Hudson
4. Alyson Kassie & Maxime Deslauriers, Juste Danse Montréal
5. Nadia Rida & Darryl Cappadocia, Arthur Murray Ottawa
6. Tiger Tanner & Stephanie Tudorovsky, Slava Talent Ottawa

Canadian Pro/Am Smooth Championships 2019, Division B

Pro/Am Smooth Division C

1. Sherry Dong & Dimitry Ilushenov, Dance Vitality Toronto
2. Martin Côte & Alina Savfonova, Arthur Murray Ottawa
3. Lori Greco & Patrick Derry, Artistica Ballroom Aurora
4. Anna Lo Basso & Alex Sharov, Alex Sharov Studio Hudson
5. Alison Bent & Vadim Safonov, Arthur Murray Ottawa
6. Marcus Tittiger & Melanie Strickland, Dance Town Ottawa

Canadian Pro/Am Smooth Championships 2019, Division C

Pro/Am Smooth Division D

1. Lori Greco & Patrick Derry, Artistica Ballroom Aurora
2. Susan Ballachey & Vlad Bohdanov, VS Dance Club Vancouver
3. Allison Bent & Vadim Safonov, Arthur Murray Ottawa

Canadian Pro/Am Smooth Championships 2019, Division D

Pro/Am Latin Division A

1. Romina Brignardello & Jesse Valvasori, The Ballroom Hamilton
2. Rhea Arida & Volvick Edouard, EDS Montreal
3. Andra Bennett & Mikhail Kudriashov, Art Motion Ottawa

Canadian Pro/Am Latin Championships 2019, Division A

Pro/Am Latin Division B

1. Sabrina Nirchi & Danny Arbour, Canada
2. Rebecca Wong & Richard Lifshitz, Dance Life Toronto
3. Rhea Arida & Volvick Edouard, EDS Montréal

Canadian Pro/Am Latin Championships 2019, Division B

Pro/Am Latin Division C

1. Sherry Dong & Dmitry Ilyushenov, Dance Vitality Toronto
2. Rebecca Wong & Richard Lifshitz, Dance Life Toronto
3. Danielle Ethier & Francis Lafreniere, Bahia Chateauguay
4. Joanne Walford & Jean-Philippe Milot, Studio 2720
5. Rosie Parasuco & Danny Arbour, Canada
6. Debbie Harris-Tobin & Mikhail Kudriashov, Art Motion Ottawa

Canadian Pro/Am Latin Championships 2019, Division C

Pro/Am Latin Division D

1. Joanne Walford & Jean-Philippe Milot, Studio 2720
2. Eva Stelzer Danny Arbour, Canada

Canadian Pro/Am Latin Championships 2019, Division D

Pro/Am Latin Division Junior

1. Estel Langevin & Vincent Corriveau, Juste Danse Montréal
2. Vanessa Buscu & Petre Samoila, Unique Dance Calgary

Canadian Pro/Am Latin Championships 2019, Division Junior

Pro/Am Latin Division Youth

1. Ariana Wang & Richard Lifshitz, Dance Life Toronto

Canadian Pro/Am 10-dance Championships 2019, Division 10-dance

Pro/Am 9-Dance Division A

1. Nathalie Vuong/Volvick Edouard

Canadian Pro/Am 9-dance Championships 2019, Division A

Pro/Am 9-Dance Division B

1. Alicia Hawryluk & Dmytro Gurkov
2. Leyanis Guevara & Alex Sharov
3. Tiger Tanner/Stephanie Tudorovsky

Canadian Pro/Am 9-dance Championships 2019, Division B

Pro/Am 9-Dance Division C

1. Martin Cote & Alina Safonova
2. Lori Greco & Patrick Derry
3. Marcus Tittiger/Melanie Strickland

Canadian Pro/Am 9-dance Championships 2019, Division C

Pro/Am 9-Dance Division D

1. Lori Greco/Patrick Derry
2. Susan Ballachey/Vlad Bohdanov
3. Allison Bent/Vadim Safonov

Canadian Pro/Am 9-dance Championships 2019, Division D

Pro/Am 10-Dance Division C and D

1. Joanne Walford & Jean-Philippe Milot

Canadian Pro/Am 10-dance Championships 2019, Division D